četrtek, 30. oktober 2014

Momo cmočki


Imela sem čisto preveč časa (ha, ha) in polotila se me je silna želja, da bi s kakšnim testom malo pacala z rokami. Lotila sem se cmočkov momo.

Sveži momo-ti

Z momo-ti, luštnimi cmočki, napolnjenimi z mesnim ali vegi nadevom, sva se z dragim pridno basala v Nepalu. Momoti so popularni  tako kot ulični snack ali manjše kosilo v ta finih restavracijah. Lahko so kuhani na sopari ali pa popečeni oz. ocvrti. O tem od kje originalno izvirajo, še vedno poteka žolčna debata, saj si jih lastijo Kitajci, Tibetanci, Nepalci, malo pa še Indijci. Resnica bo nekje vmes, po vsej verjetnosti na Tibetu, ki je nekoč tako ali tako segal na ozemlje današnjega Nepala.

»Ta prava« verzija momotov je mesna, vse ostale pa so produkt novodobne kuharske domišljije. Jaz sem se za začetek lotila zelenjavne različice, za vse navdušence pa objavljam tudi recept za mesni nadev. Postrežejo se s pomako (chutney) ali pa se namakajo v mesni juhi.


TESTO (za ca. 45 – 50 cmočkov)
400 g moke (bele ali črne)
½ žličke soli
voda sobne temperature

Zgnetemo mehko elastično testo. Pokrijemo ga z vlažno krpo in pustimo počivati pol ure na sobni temperaturi.

ZELENJAVNI NADEV
1 čebula
3 strti stroki česna
1 žlica sesekljanega ingverja
2 žllički mletega koriandra
1 žlička mletega kumina
1 žlička kajenskega popra
½ žličke kurkume
¼ žličke sveže mletega popra
½ manjše zeljne glave (zrezane na tanke trakove)
1 nariban korenček
¼ manjše cvetačne glave
1 velik kuhan krompir, drobno zrezan
šop špinače ali blitve
1 žlička soli

Na olju prepražimo čebulo, po minuti dodamo še česen. Ko sta oba lepo zmehčana, dodamo ingver in preostale začimbe ter pražimo pol minute. Dodamo zelenjavo in sol. Kuhamo, da se zelenjava zmehča in večina tekočine izpari. Naš nadev mora biti čim bolj suh, da ne namoči testa cmočkov.



MESNI  NADEV
500 g mletega mesa
šop sesekljanega svežega koriandra
1 srednje velika čebula, drobno naselkljana
2 mladi čebuli, fino nasekljani
1 sesekljan čili
3 strti stroki česna
1 žlička naribanega ingverja
1 žlička garam masale
½ žličke soli
½ žličke kurkume
1 žlička kajenskega popra

V skledi dobro pomešamo vse sestavine in dodamo ½ dl vode. Pokrijemo in pustimo mešanico 10 – 20 min na sobni temperaturi, da se okusi prepojijo.

IZDELAVA

Testo razdelimo na 4 dele in ga razvaljamo na ca. 3 mm debeline. S pomočjo kozarca ali okroglega modelčka izrezujemo kroge premera 5 - 7 cm. Testo se ne sme izsušiti, zato ga pokrivamo z navlaženo krpo. Na sredino kroga damo žličko nadeva in ga zatesnimo, da dobimo obliko mošnjička. Lahko se lotimo tudi kakšne druge oblike, npr. polmeseca. Oblikovane momo-te polagamo na peki papir in pazimo, da se ne dotikajo drug drugega. Testo je namreč lepljivo in zelo hitro se zgodi, da iz enega cmočka dobimo trojčke. Če cmočki ne romajo takoj v lonec, jih spet pokrivamo z vlažno krpo.

Sveže cmočke kuhamo na sopari 10 min, da postanejo rahlo prozorni. Dno, na katero polagamo cmočke v soparniku, moramo dobro naoljiti, da se ne primejo podlage. Pa spet pazimo, da se med kuhanjem ne stiskajo drug z drugim.

Momote lahko tudi zamrznemo, ampak če nimate pravega soparnika, končni rezultat ne bo ravno tak kot bi moral biti. Zamrznjenčki potrebujejo dvojni čas kuhanja in lahko se zgodi, da bo kapica (kjer je več testa) ostala še surova, med tem ko bo vsebina cmočka že povsem  razkuhana (kar se je zgodilo meni). Sveži momo-ti so najboljši! Zraven gre paradižnikova omakica.

Ni komentarjev:

Objavite komentar