četrtek, 16. oktober 2014

Tajski rdeči kari z bučo, ribo in kozicami



Juhuhu, buče so že tu. Zame so vedno bile nepogrešljiv del jesenskega uvoda v jedilnik za hladnejše dni. Mogoče je kriva njihova barva, ki daje prijeten občutek topline. Prav nesramno žarijo v teh svojih rumenih in oranžnih odtenkih. Nisem mogla mimo, čeprav je bil moj cekar že povsem poln. Pa sem si zadala, da odnesem s sabo še dodatni 2 bučni kili. Glede na mojo malo rastočo utež doma, je to itak mala mal'ca. Polovica je šla v juhico in kot pečena priloga, preostalo polovico sem pa rezervirala za kari. Ni boljšega za preganjanje jesenske depresije. Topel, pisan in ravno prav pekoč tajski rdeči kari poživi in pozdravi tudi največje "mone".



Tajski kariji so super stvar. Jaz jih uvrščam kar med »fast food«, saj so narejeni en, dva, tri. Glavna sestavina, ki zapečeti okus karija in mu tudi da ime, je začimbna pasta. Rdeča, zelena, rumena, pasta za massaman... Izdelava paste je prav zabaven postopek, kot nalašč za sproščanje, kadar je glava že nevarno blizu eksploziji zaradi zoprne službe, tečnih otrok ali pozabljivega partnerja. Potrebujemo dovolj velik možnar, ga napolnimo s pravimi sestavinami in že se lahko predamo besnemu udrihanju. Po nekaj minutah bomo prijetno utrujeni, pomirjeni, pa še karijevo pasto bomo dobili.
  
Pa nazaj k bučnemu kariju. Buče ne spadajo ravno med klasične sestavine tajskega karija, se pa vseeno lepo podajo vanj in skupaj z morskim življem tvorijo popolno simbiozo. Kdo bi si mislil. Pa veselo na delo.


SESTAVINE 
400 ml kokosovega mleka
1 večji paradižnik
2 žlici rdeče karijeve paste
½ (manjše) buče
2 žlici ribje omake
300 ml ribjega fonda
2 stebli limonske trave
5 listov kafirske limete (sveži ali suhi)
1 žlica sladkorja
sok polovice limete
200 g kozic
1-2 manjša ribja fileja
sveži koriander za garniranje

RDEČA KARI PASTA 
lupina polovice kafirske limete
1 steblo limonske trave
2 rezini galangala
2 šalotki
4 stroki česna
2 rezini korenine kurkume
1 žlička koriandrovih semen
4 posušeni rdeči čiliji 
košček korenine ginsenga

Pasta pride na vrsto kot prva. Navedene količine zadostujejo za 2-3 obroke, torej delamo pasto še za zalogo.

Najprej naj potolažim vse tiste, ki jih je ob branju recepta za izdelavo paste oblil pot. S pasto se vam ni potrebno mučiti, že pripravljeni paketki s trgovinskih polic bodo povsem ok za vsakodnevni obrok. Se pa splača narediti lastno pasto takrat, ko imamo kot po čudežu na voljo vse sveže sestavine in se želimo s karijem malo považiti pred gurmanskimi gosti. Pasta bo počakala še nekaj dni v hladilniku.
 
V možnar gredo najprej semena koriandra, ki jih moramo stolči v prah. Nato dodamo čilije in jih čim bolj zdrobimo. Čilije lahko pred tem še na hitro prepražimo za več arome. Dodamo preostale sestavine in tolčemo, dokler ne dobimo gladke paste. Namesto možnarja lahko uporabimo sekljalnik, vendar pasta ne bo tako lepo homogena kot tista iz možnarja, posledično pa bo drugačen tudi okus. Tragičen nauk recepta: brez muke ni dobre paste.


Pasto na hitro prepražimo v rahlo naoljeni ponvi. Zalijemo s kokosovim mlekom in segrejemo do vretja. Dodamo na kocke narezano bučo, drobno zrezan paradižnik, limonsko travo, limetine liste in ribji fond. Kuhamo na šibkem ognju, da se buča napol zmehča. Dodamo ribjo omako, sladkor, ribji file in kozice. Če imate sveže oz. odtaljene kozice, potem lahko še malce počakate in jih dodate zadnje 3 minute kuhanja. Preverimo okuse, ravnovesje med sladkim, slanim in kislim mora biti ravno pravo, sicer po potrebi dodamo bodisi sladkor, ribjo omako ali limetin sok. Ko je buča lepo mehka, riba in kozice pa prav tako, je kari gotov. Dodamo limetin sok in potresemo z lističi svežega koriandra. Kari si privoščimo z rižem.

 

Ni komentarjev:

Objavite komentar